Chcete poznať tajomstvo pestovania uhoriek? Doprajte im teplo a vodu.

Poznáme dva druhy uhoriek, ktoré sú u nás bežne pestované. Na výber máme uhorky nakladačky a takzvané šalátové uhorky. Nakladačky sú menšie a slúžia najmä na nakladanie v kyslom náleve. Šalátovky sú podlhovasté a väčšie. Ako už ich názov napovedá, používajú sa najmä v čerstvom stave. V porovnaní s nakladačkami sú omnoho šťavnatejšie.

okurky

Za oboch druhov, máme na výber niekoľko desiatok odrôd. V móde sú napríklad rôzne hybridy, vďaka ktorým ich môžeme pestovať aj v chladnejších častiach Slovenska. Uhorky sú totiž vyslovene teplomilné rastliny. Ich najbližšími príbuznými sú tekvice, o ktorých je známe, že na svoj rast potrebujú hlavne teplo. A to isté platí aj o uhorkách.
 
V teplejších oblastiach, môžete oba druh vysievať priamo do pôdy v druhej polovici mája. Ak však žijete na mieste, kde teplé počasie prichádza o čosi neskôr, môžete si pokojne vypestovať priesady. Dávajte však pozor, aby ste ich nevysadili príliš skoro. Tak ako cukety, aj uhorky klíčia veľmi rýchlo. Už v priebehu dvoch týždňov budete mať pomerne veľké rastlinky. Ak by ostali v malých nádobkách dlhšie, odumreli by im korienky. Na to sú uhorky totiž veľmi citlivé. Ich rast by sa po presadení na záhradu buď výrazne spomalil, alebo by rastlinky odumreli. Ideálne obdobie je preto koniec druhá polovica apríla.
 
Obľubujú výživnú pôdu s vysokým obsahom dusíka. Ten zabezpečíme hlavne kvalitným a vyzretým záhradným kompostom. Ak chcete siahnuť po priemyselných hnojivách, zvoľte tie s vyšším obsahom tejto látky.
Pomôcť im môžete aj tak, že pod nich umiestnite posekanú trávu a rôzne iné časti rastlín. Pri rozklade tohto prírodného materiálu sa bude tvoriť teplo, ktoré tieto rastliny potrebujú. Navyše im zabezpečíte prísun dusíka počas celého vegetačného obdobia. Ten ottiž vzníka práve pri rozklade rastlín.

uhorky
 
Jedná sa o plazivé rastliny. Môžete ich nechať voľne na zemi, ale lepšia je oporná konštrukcia, alebo sieť. Sú totiž veľmi náchylné na plesne. A to najmä vtedy ak majú pravidelne mokré listy.
Potrebná je dostatočná zálievka. Ideálne je, ak ich budete polievať každé ráno, alebo večer. Nikdy však nie ak svieti slnko. Listy by sa mohli veľmi ľahko spáliť.